Orgle so glasbilo s tipkami, pri katerem zvok nastaja z nihanjem zraka v piščalih. Mnogi jih poimenujejo tudi “kraljica inštrumentov”.
Oblikovno in zvokovno strokovnjaki orgle delijo na orgle nemškega (germanski prostor), francoskega (germansko galski prostor) in italijanskega (romanski prostor) tipa. Orgelska umetnost je bila in je pomemben del evropske kulturne identitete, saj je tudi orgelska literatura stara že okoli sedemsto let.

Danes so orgle nepogrešljive tako v cerkvah kot v koncertnih dvoranah.

Orgle v farni cerkvi sv. Štefana so sestavljene iz dveh manualov in 18 registrov, izdelal pa jih je Mauracher leta 1900. Trenutno poteka 100-letna prenova cerkve sv. Štefana v Semiču in tudi cerkvenih orgel.

Nove orgle bodo obnovljene in povečane. Skupini izjemnih mladih prostovoljcev pomaga tudi orgelski mojster, Lokavčan Uroš Kovač.